roku.   Jesteś gościem na tej stronie od 14 września 2008.

  
Śmiłowice

Aktualności



24 grudnia 2012

„CHRYSTUS nam się Narodził, uwielbiajmy Wcielone Słowo”


[Rozmiar: 224421 bajtów]

Przeżywamy Święta Bożego Narodzenia.
Niech ten czas będzie zatrzymaniem się nad tajemnicą miłości Boga do człowieka.
Niech to będzie czas dziękczynienia Bogu za miłość i uwielbieniem Boga,
który stal się człowiekiem dla naszego zbawienia.
Świąt Narodzenia Pańskiego pełnych miłości i pokoju życzy

Ks. Proboszcz Antoni




10 grudnia 2012

Opłatek seniorów



        Zaproszeni na spotkanie opłatkowe przez Radę Sołecką oraz pana sołtysa Józefa Świerczynę seniorzy ze Śmiłowic zgromadzili się w sali OSP w dniu 10 grudnia 2012 r. Honorowym gościem spotkania był ks. proboszcz Antoni Cebula. Przybyłych gości w imieniu własnym i Rady Sołeckiej przywitał oraz złożył życzenia świąteczno-noworoczne pan Sołtys.
        Spotkanie upływało w miłej ,świątecznej atmosferze. Przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie SP nr8 w Paniowach. W trakcie przedstawienia seniorzy wspólnie z uczniami śpiewali kolędy. Widzowie gromkimi brawami dziękowali za spektakl bogaty w treści religijne. Dziękujemy nauczycielom i uczniom za uświetnienie naszego spotkania opłatkowego.
        Ks. Proboszcz złożył wszystkim obecnym życzenia błogosławieństwa i opieki Bożej Dzieciny w Nowym Roku. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia. Tradycyjnie poczęstowano nas kołoczem, słodyczami , owocami oraz napojami. Poczęstunek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
        Dalej spotkanie przebiegało przy śpiewie kolęd. Na gitarze przygrywał ks .Proboszcz. Seniorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania spotkania opłatkowego, za pamięć i wyrażany nam szacunek.
W imieniu seniorów - serdeczne Bóg zapłać!
H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)


5 grudnia 2012

Święty Mikołaj w Remizie OSP Śmiłowice



        Dnia 05.12.2012, zawitał do naszego sołectwa święty Mikołaj. Pojawił się na dachu remizy strażackiej, skąd samochód strażacki z drabiną umożliwił mu zejście przez balkon do świetlicy. Prawie wszystkie dzieci najpierw niecierpliwie czekały przy otwartych drzwiach balkonowych ale kiedy ujrzały w nich świętego Mikołaja rozpierzchły się na swoje miejsca. Dostojnego gościa przywitali serdecznie Pan Sołtys oraz Ksiądz Proboszcz.
        Wreszcie nadeszła chwila najbardziej upragniona przez dzieci – rozdanie prezentów. Dzieci, aby odwdzięczyć się świętemu Mikołajowi za prezent wręczały własnoręcznie wykonane laurki, coś zaśpiewały lub powiedziały wierszyk. Widać było, że niektóre z nich były trochę przestraszone lub się wstydziły. Ale wszystkie były szczęśliwe, że mogły być blisko świętego Mikołaja. Na pewno naszym pociechom to wydarzenie na długo utkwi w pamięci.
        Dziękujemy Panu Sołtysowi za to, że zaprosił do nas świętego Mikołaja. Mikołajowi zaś dziękujemy, za przyjęcie zaproszenia oraz za to, że znalazł dla naszych dzieci czas. Dziękujemy Mu, że do nas zajrzał.
GMB

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)


8 września 2012

V PIESZA PIELGRZYMKA ŚMIŁOWICZAN DO BUJAKOWA



"Wybierz się razem z nami na wspaniały pielgrzymi szlak,
jeśli będziesz szedł wytrwale to w Bujakowie,
w obliczu Maryi ujrzysz Boga znak."


        W sobotę 8 września w święto Narodzenia NMP wyruszyła V piesza pielgrzymka parafialna do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie. Udaliśmy się do naszej Matki, orędowniczki wszelkich łask, aby przez jej matczyne ręce upraszać łaski u Syna dla siebie, naszych rodzin oraz wspólnoty parafialnej. Duchową i modlitewną opiekę nad parafianami sprawował Ks. Proboszcz. Modląc się na różańcu i śpiewając pieśni maryjne zdążamy do celu naszego pielgrzymowania.
        Witamy Matkę Bożą Bujakowską śpiewając "O Maryjo witam Cię, o Maryjo kocham Cię, o Maryjo pobłogosław wszystkie dzieci swe".
        Przed sanktuarium witają pielgrzymów parafianie, którzy dojechali samochodami. Jeszcze tylko wspólne zdjęcie przed kościołem i stajemy przed obliczem Matki Bożej. Klękamy przed cudowną figurą i błagamy: o Maryjo, weź pod opiekę nas, nasze rodziny, wysłuchaj intencji z jakimi do Ciebie przychodzimy, bo "lepszej od Ciebie Matki nie mamy, co by w błękity wiodła nas cnót".
        Centralną częścią naszego pielgrzymowania była Eucharystia sprawowana w powierzonych intencjach przez Ks. Proboszcza. Po uczcie Eucharystycznej parafianie udali się na agapę czyli ucztę miłości i radości do bujakowskich ogrodów. Poczęstunek, wspólny śpiew, miłe biesiadowanie - tym zakończyliśmy naszą pielgrzymkę. Na agapie swoją obecnością zaszczycił nas ks. dziekan J. Walisko - proboszcz tutejszego sanktuarium.
        Parafianie składają podziękowania Ks. Proboszczowi za ofiarę Mszy św., wspólne modlitwy i śpiew. Bóg zapłać, że byłeś z nami! Dziękujemy Radzie Sołeckiej za sfinansowanie poczęstunku. Dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się w zorganizowaniu pielgrzymki. Szczególnie nasze podziękowania kierujemy do państwa Krystyny i Ludwika Kołodziejczyk, którzy niestrudzenie od pięciu lat przygotowują agapę. Dziękujemy pani Krysi za trud włożony w organizację pielgrzymki.
Szczęść Boże!
H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)


26 sierpnia 2012

Odpust parafialny



        26 sierpnia – Święto Matki Boskiej Częstochowskiej to także nasz odpust parafialny. W tym roku święto przypadło w niedzielę. W czasie uroczystej sumy koncelebrowanej przez 4 księży odśpiewaliśmy Te Deeum. Msza zakończyła się nabożeństwem dziękczynnym z adoracją Najświętszego Sakramentu. Ze względu na deszczową pogodę nie odbyła się tradycyjna procesja odpustowa.
        26 sierpnia 2012 roku przypada także 30 rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę naszego kościoła parafialnego. W tym dniu w murach budującego się kościoła (jeszcze wtedy bez dachu) została odprawiona pierwsza msza święta.
gmb

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)


25 sierpnia 2012

Dożynki Sołeckie w Śmiłowicach



        W dniu 25.08.2012 roku o godzinie 16.30 mszą świętą dziękczynną rozpoczęły się dożynki Sołeckie. Starostami dożynek byli Państwo Ela i Antoni Ciszewscy.
        Zaproszonych gości w osobach pana starosty Henryka Zawiszowskiego pana burmistrza Adama Zawiszowskiego przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Sochy radnych Rady Miasta między innymi Dariusza Gashi oraz naszych rolników przywitał ks. proboszcz który odprawił mszę dziękczynna za tegoroczne plony oraz wygłosił Słowo Boże, za co mu serdecznie dziękujemy.
        Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie rekreacyjno sportowym, gdzie w korowodzie dożynkowym uczennice w strojach regionalnych przyniosły piękna koronę wykonaną po dłuższej przerwie przez tutejsze Kolo Gospodyń Wiejskich którym kieruje pani Jadwiga Sosna. Po przywitaniu gości przez Sołtysa oraz krótkiej charakterystyce działalności starostów dożynek na ich gospodarstwie, sołtys jako gospodarz, przyjął od rolników chleb z tegorocznych plonów, podziękował im za trud jaki włożyli w pracę podczas uprawy plonów, a szczególnie przy żniwach. Następnie razem z starostami pokrojono chleb którym częstowano wszystkich obecnych na dożynkach. Po tych ceremoniach przy wspaniałej pogodzie, zresztą jak co roku, rozpoczęła się zabawa która w tym roku zakończyła się już około północy, a to z racji obchodzonego w następnym dniu odpustu parafialnego.
        Podczas części artystycznej zostały jak co roku wręczone wyróżnienia właścicielom nabardziej zadbanych posesji lub gospodarstw rolnych. W ty roku wyróżnienia otrzymali Państwo Mariola i Remigiusz Kuś, Państwo Ewa i Roman Kołodziej oraz mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Kawalca.
        O poczęstunek zadbało sołectwo, radny Darek Gashi, panie z KGW, oraz panie z OSP, za co serdecznie wszystkim dziękujemy. Strażakom z OSP Śmiłowice oraz wszystkim którzy pomagali przy organizacji dożynek a szczególnie przy dekoracji kościoła, paniom z KGW i panu Remkowi Kuś serdecznie dziękuję.
Sołtys Sołectwa Śmiłowice Józef Świerczyna

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)


19 sierpnia 2012

Piekary 2012



        Jak co roku w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia NMP wyruszyłyśmy na pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej. Nasza pielgrzymka dotarła na Wzgórze Kalwaryjskie z pewnymi przygodami. W Szarleju policja skierowała nas na boczny parking, z którego to około 3 km musiałyśmy dojść na Kalwarię pieszo. Dlatego nie uczestniczyłyśmy w godzinie różańcowej. Mam jednak nadzieję, że wszystkie uczestniczki naszej pielgrzymki, każda w swoim tempie, doszły na Kalwarię do godz. 1000, aby uczestniczyć w pełni we Mszy św. która i tak zaczęła się znacznie później.
        O godz. 945 rozległy się dzwony w Bazylice. To znak, że wyruszyła procesja z obrazem MB Piekarskiej. Na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie nastąpiły powitania.
        Przed godz. 1100 zaczęła się Msza św. której przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc, a homilię wygłosił biskup Jan Kopiec. Wśród kapłanów koncelebrujących Eucharystię był emerytowany arcybiskup Damian Zimoń. Komunii św. Udzielało ponad 100 nadzwyczajnych szafarzy Komunii. Rozeszli się oni po całym wzgórzu, aby dotrzeć do wszystkich pątniczek chcących przyjąć Ciało Chrystusa.
        Uczestniczyłyśmy w godzinie młodzieżowej oraz Nieszporach Maryjnych. Potem wróciłyśmy do naszego autokaru. Okazało się, że byłyśmy bardzo zorganizowane i dotarłyśmy wszystkie na czas więc z wyjazdem nie było żadnych problemów. Nasza szefowa pani Krysia była bardzo zadowolona. W miłej atmosferze i ze śpiewem na ustach dotarłyśmy do Śmiłowic.
        Bóg zapłać organizatorce pielgrzymki pani Krysi oraz wszystkim pątniczkom.
C.W.B.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)


2 lipca 2012

Skoczowscy pielgrzymi w drodze do Częstochowy



        Jak co roku przez naszą parafię przechodziła piesza pielgrzymka ze Skoczowa, zmierzająca do Sanktuarium Jasnogórskiego. Ugościliśmy naszych miłych gości częstując ich smaczną zupą, którą przygotowała pani Teresa Ciwiś. Dzięki uprzejmości strażaków i pana Sołtysa remiza strażacka została w tym celu udostępniona naszym gościom. Posiłek bardzo im smakował. Myślę, że wszyscy podjedli do syta.
        Po posiłku nasz ksiądz Proboszcz udał się z pielgrzymami do kościoła gdzie grupa uczestniczyła we Mszy Św. Wszystkim organizatorom oraz osobom pomagającym ugościć pielgrzymów składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.
C.W.B.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)


1 lipca 2012

Pożegnanie księdza Andrzeja

Ksiądz Andrzej

Czcigodny księże Andrzeju!


        Byłeś z nami niedługo, zaledwie sześć lat. Dałeś się nam poznać jako prawy człowiek i kapłan. Swoją postawą zaskarbiłeś sobie serca wielu parafian. Wyrażamy swą wdzięczność oraz wyrazy szacunku.

Czcigodny Księże!

        Dziękujemy Tobie za to, że wypełniając wezwania Sługi Bożego księdza Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela zakonu Salwatorianów, realizowałeś swoje powołanie w trudnej a zarazem zaszczytnej pracy duszpasterskiej w naszej parafii. Dziękujemy za sprawowanie Eucharystii, udzielone sakramenty oraz logiczne, bogate w treści, pouczające homilie.
        "Ludzie wielcy interesują się problemami, średni wydarzeniami, a mali innymi ludźmi". Życzymy Ci, abyś w swej dalszej pracy duszpasterskiej przede wszystkim, spotykał tych ludzi wielkich i średnich.
        Niech błogosławieństwo Boże towarzyszy Ci na dalsze, oby jak najdłuższe, lata życia i kapłaństwa.
Wdzięczni parafianie!
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)



23 maja 2012

Zmarł Ks. Piotr Jarząbek

[Rozmiar: 66088 bajtów]

        22 maja b.r. zmarł po długiej i ciężkiej chorobie, w 52 roku kapłaństwa, Ksiądz Piotr Paweł Jarząbek. Ksiądz Piotr był inicjatorem budowy naszego śmiłowickiego Kościoła. W 1992 roku został mianowany pierwszym śmiłowickim proboszczem, którym był przez 10 lat, aż do 2002 r.
        Pogrzeb odbędzie się 24 maja 2012 r. o godz. 1000 w Kościele NMP Matki Zbawiciela w Mikołowie. Wyprowadzenie trumny o godz. 845 z kaplicy pogrzebowej. Mszy św. żałobnej w kościele salwatorianów przewodniczyć będzie ks. abp Damian Zimoń. Zmarły Kapłan zostanie pochowany w grobowcu zakonnym salwatorianów na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym.


gmb



20 maja 2012

Jubileusz 25 rocznicy Święceń Kapłańskich Księdza Proboszcza

Dostojny Jubilacie!


        W tym szczególnym, uroczystym dniu, 25-tej rocznicy Święceń Kapłańskich, parafianie kierują do Ciebie te oto słowa:
        W myśl „Jubileuszu dzisiaj dzień, kapłaństwa czcimy dzisiaj blaski i dziękujemy Bogu za cud łaski. Kapłan sprawuje Mszy ofiarę, Boskimi służy Sakramentami, Kapłan pogłębia naszą wiarę i uczy nas być świętymi.
        Kapłan nas darzy rozgrzeszeniem i Boskim Ciałem karmi nas, Kapłan ostrzega przed zgorszeniem, pomaga w każdy czas. Kapłan chrzci dzieci, małżeński stan uświęca, wierności przykazaniom uczy nas.
        Kapłan oświeca nasze dzieci, pociechę w trosce ludziom śle, Kapłan nadzieję wśród nas nieci i miłość w świecie szerzyć chce. Niełatwa droga jest kapłana, na drodze przeszkód cały zwał, lecz my prosimy za Cię Pana, by Ci zwycięsko wytrwać dał."
        Czcigodny Jubilacie!
        Z okazji Twojego jubileuszu, na dalsze lata życia i kapłaństwa, składamy życzenia wdzięczności od ludzi i radości dzielenia się tym co w nas najlepsze a więc darami miłości, która rozdawana gestem rąk, pięknem słowa, czyni nasze życie wartością ponad wartościami. Niech Duch Święty obdarza Cię swymi darami. Życzymy świętowania kolejnych jubileuszy!
Z modlitewną pamięcią
wdzięczni parafianie!
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)



12 maja 2012

Parafialna pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic


        W sobotę 12 maja o poranku dzieci pierwszokomunijne naszej parafii z rodzicami oraz grupą parafian pielgrzymowały do sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby przez ręce Maryi wyrazić wdzięczność Bogu za przyjęcie sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej.
        W Kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej przed Cudownym Obrazem ks. Proboszcz celebrował Mszę Św. w intencji dzieci pierwszokomunijnych oraz ich rodzin. Na zakończenie uroczystości dzieci składały przysięgę wierności Bogu i Jego Matce. Z powagą i wielkim przejęciem, patrząc w Cudowny Obraz, wypowiadały słowa zawierzenia. Kalwaria Zebrzydowska to wyjątkowy zespół zabytkowy: barokowa bazylika wraz z klasztorem bernardynów oraz kaplicami. Główny kościół p.w. Matki Bożej Anielskiej został w 1979 r. przez Jana Pawła II podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. W 1999 r. zespół krajobrazowo-architektoniczny Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Genezę sanktuarium przybliżył nam o. Terencjan.. Kalwaria Zebrzydowska to sanktuarium pasyjno-maryjne. Z Sanktuarium Kalwaryjskim mocno związany był papież Jan Paweł II. Przed Cudownym Obrazem oraz na kalwaryjskich dróżkach modlił się jako mały chłopiec, kardynał i Ojciec Święty. Krótki relaks, czas na posiłek, indywidualną modlitwę i zwiedzanie. Pożegnaliśmy Maryję słowami pieśni "O Maryjo żegnam Cię..." i wyruszyliśmy do Wadowic-miejsca narodzin papieża Jana Pawła II.
        W muzeum zwiedziliśmy wystawę "Wadowice Karola Wojtyły". Udaliśmy się do bazyliki, do kaplicy bł. Jana Pawła II, gdzie wystawione są relikwie - ampułka z krwią, Błogosławionego. Indywidualne zwiedzanie miasta, czas na popularne papieskie kremówki. Pożegnaliśmy Wadowice.
        Wzbogaceni, umocnieni duchowo wróciliśmy autokarem do Śmiłowic. Pielgrzymi wyrażają serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi za odprawienie mszy św., wspólne modlitwy i śpiew na chwałę Boga i Maryi. Serdeczne Bóg zapłać! Dziękujemy pani Krystynie za trud włożony w zorganizowanie pielgrzymki.
Szczęść Boże!
H.H.
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)



6 maja 2012

Pierwsza Komunia Św. w naszej Parafii


        Dzisiaj swoją Pierwszą Komunię Świętą przyjęło siedmoro naszych młodych parafian. Byli to:
  1. Dariusz Chodzidło
  2. Łukasz Chodzidło
  3. Anna Gdaniec
  4. Weronika Krajewska
  5. Mateusz Kuś
  6. Aleksandra Skwarek
  7. Paweł Tomala

gmb
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)



22 kwietnia 2012

Wybory Parafialnej Rady Duszpasterskiej


        J. E. Ksiądz Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc zarządził w Archidiecezji Katowickiej wybory Parafialnych Rad Duszpasterskich.
        W myśl „Regulaminu Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Katowickiej” podstawowym celem PRD jest współodpowiedzialne wspieranie proboszcza w działalności duszpasterskiej danej wspólnoty parafialnej.
        PRD stanowi, zgodnie z kan. 536 KPK, ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii – w ramach ustawodawstwa diecezjalnego – pomaga wyłącznie w działalności duszpasterskiej danej wspólnoty parafialnej.
        Realizując powyższe zadanie, PRD pomaga w organizacji kultu Bożego, uczestniczy w opracowaniu rocznego planu duszpasterskiego, animuje działalność grup duszpasterstwa specjalistycznego, wspiera prowadzone dzieła apostolatu w parafii, inspiruje działalność charytatywną, troszczy się o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzględniających zachodzące przemiany społeczno – kulturowe.
        W związku z powyższym prosimy o zgłaszanie kandydatów w Kancelarii Parafialnej.

Ks. Proboszcz Antoni Cebula



8 kwietnia 2012

Zmartwychwstanie

[Rozmiar: 136206 bajtów]
Triduum Paschalne to nie tylko szczyt roku liturgicznego,
ale także pełne sensu i radosci Święta Wielkanocne.
Niech ten czas napełni Swoją łaską Chrystus Zmartwychwstały,
który jest dla nas „mocą Bożą i mądrością Bożą” / 1 Kor 1,24 /

Życzy
Ks. Proboszcz Antoni
Ks. Andrzej




7 kwietnia 2012

Święte Triduum Paschalne

Wielka Sobota



        Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się ani Mszy ani żadnych innych nabożeństw. Następuje tylko poświęcenie pokarmów. Wigilia Paschalna, która rozpoczynać się powinna po zmroku należy już do obrzędów dnia następnego – niedzieli Zmartwychwstania.

Wielka Noc Zmartwychwstania – Wigilia Paschalna



        Ten dzień, a właściwie ta noc ma najbogatszą Liturgię z całego Triduum. Rozpoczyna się na dworze poświęceniem ognia i zapaleniem Paschału. Jak Chrystus cudownie zmartwychwstały zajaśniał dla wszystkich dusz pogrążonych w ciemnościach grzechu, tak teraz w ciemności nocy płonie światło świecy paschalnej, która jest też symbolem słupu ognia prowadzącego Izraelitów przez pustynię – o czym usłyszymy w czytaniach. Po uroczystym wniesieniu Paschału i zapaleniu świateł kapłan lub diakon śpiewa Exultet – orędzie paschalne, przepiękną pieść ogłaszającą światu że to dziś jest ta „Błogosławiona noc w której niebo łączy się z ziemią”.
        Po Liturgii Światła następuje Liturgia Słowa w której powinno być odczytanych 8 czytań (i tyleż samo psalmów) i Ewangelia, ale można odczytać mniejszą ilość. Przed ostatnim czytaniem zwanym epistołą odśpiewane zostaje radosne Gloria – Chwała na wysokości Bogu w trakcie którego znów odzywają się wszystkie dzwony. Po epistole następuje uroczysty śpiew Alleluja – pierwszy raz od 40 dni. Po nim następuje Ewangelia ogłaszająca że Jezus Zmartwychwstał i ukazał się swoim wybranym.
        Następna cześć Liturgii tego dnia to poświęcenie wody i jeśli są katechumeni – chrzest. W trakcie tego obrzędu śpiewa się litanię do wszystkich świętych. Po poświęceniu wody następuje uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrztu. Świadome potwierdzenie wyboru, który dokonali za nas nasi rodzice. Następnie sprawowana jest Liturgia Ofiary, czyli błogosławieństwo darów, konsekracja i Komunia. Przy konsekracji używa się Pierwszej Modlitwy Eucharystycznej czyli Kanonu Rzymskiego. Jest to przepiękna i uświęcona Tradycją modlitwa w której słowa warto się wsłuchać.

www.duszpasterstwo.org
Marta Wojtasik
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)



6 kwietnia 2012

Święte Triduum Paschalne

Wielki Piątek Męki Pańskiej


Golgota
        W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy świętej. Liturgia tego dnia jest jednak niezwykle bogata. Wejście kapłanów i asysty następuje w ciszy. Po przyjściu do ołtarza kapłani kładą się krzyżem oddając cześć Jezusowi. Następuje Liturgia Słowa w tracie której odczytywana jest Męka Pańska. Po niej i po rozbudowanej w tym dniu modlitwie powszechnej następuje uroczyste odsłonięcie i adoracja Krzyża. Wierni podchodzą i całują święty znak męki. Po tym obrzędzie przykrywa się ołtarz obrusem i rozdzielana jest Komunia Święta. Następnie monstrancję z Najświętszym sakramentem zasłania się welonem i przenosi do grobu. Chrystus został ukrzyżowany i oddał ducha.

www.duszpasterstwo.org
Marta Wojtasik
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)



5 kwietnia 2012

Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek – dzień Wieczerzy Pańskiej



        Dzień ten rozpoczyna obchody świętego Triduum Paschalnego. Świętujemy w nim ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Ma on niezwykle bogatą symbolikę.
        We wszystkich Kościołach Katedralnych właśnie w tym dniu w trakcie Mszy Krzyżma, rano, poświęcony zostaje olej katechumenów, olej chorych i Krzyżmo Święte. Oleje te będą służyć przez cały rok w diecezji do chrztów, namaszczania chorych bierzmowania, święceń kapłańskich i konsekracji kościołów i ołtarzy. Również w tym dniu wieczorem ma miejsce Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest to niezwykle uroczysta Eucharystia, która w każdym kościele jest koncelebrowana przez wszystkich księży z parafii. W trakcie śpiewu „Chwała na wysokości Bogu” biją wszystkie dzwony i dzwonki znajdujące się w kościele. Po tym śpiewie milkną aż do chwili kiedy ich dźwięk oznajmi światu radosną wieść, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Milkną także organy i odtąd wszystkie śpiewy wykonywane są a cappella.
        Po Komunii następuje uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu z Tabernakulum do odpowiednio przygotowanego miejsca popularnie nazywanego ciemnicą. Przeważnie jest to boczna nawa lub kaplica. Po odejściu kapłana do zakrystii odkrywany jest ołtarz. W tym dniu nie ma błogosławieństwa, gdyż jest to dopiero początek pamiątki wielkich dzieł zbawczych, które się dokonały i wciąż są uobecniane. Liturgia w pewien sposób trwa nadal. Pan Jezus po ostatniej wieczerzy wyszedł do Ogrójca aby się modlić. Wiele zakonów, a także niektórzy świeccy w noc z wielkiego czwartku na piątek odprawiają tzw. Godzinę Świętą. Jest to kilkugodzinne czuwanie połączone z czytaniami z Pisma Świętego, modlitwami i adoracją w Ciemnicy.

www.duszpasterstwo.org
Marta Wojtasik
(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)



1 kwietnia 2012

Gazetka parafialna "Nasza Matka"



        Począwszy od nr 1/2012 archiwalne numery gazetki parafialnej "Nasza Matka" są udostępniane w wersji elektronicznej w kolorze. Zachęcamy do ich pobierania.

gmb



REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE


17 marca – 20 marca 2012

Ks. Romuald Baingo SDS

Niedziela
  • Hymn do Ducha Św. i modlitwa na rozpoczęcie rekolekcji na początku Mszy Św.
  • Nauki ogólne na każdej Mszy Św. /sobota 17.03.12 - 1800, niedziela 18.03.12 - 800, 1000, 1430/ i kazanie Pasyjne
  • Nauka rekolekcyjna dla mężczyzn 1530
Poniedziałek
  • Nauka ogólna na Mszy Św. o 800
  • Nauka ogólna na Mszy Św. o 1800
  • Nauka rekolekcyjna dla młodzieży po Mszy Św. o 1800
Wtorek
  • Nauka ogólna na Mszy Św. o 800 i Błogosławieństwo Boże na zakończenie
  • Nauka ogólna na Mszy Św. o 1800 i Błogosławieństwo Boże na zakończenie
  • Nauka rekolekcyjna dla kobiet po Mszy Św. o 1800




14 stycznia 2012

Bożonarodzeniowe spotkanie Rady Parafialnej...



        W sobotę 14 stycznia odbyło się tradycyjne bożonarodzeniowe spotkanie członków Rady Parafialnej i Zespołu Charytatywnego z ks. Proboszczem. Po wspólnej modlitwie ks. Proboszcz podał w zarysach plan spotkania:
  • zapoznanie z listem arcybiskupa Wiktora Skworca w sprawie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.,
  • omówienie spraw finansowych parafii,
  • śpiewanie kolęd.
        Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc w liście skierowanym do proboszczów archidiecezji katowickiej wyraża pragnienie, aby w żadnej parafii nie zabrakło szafarzy Komunii św. Świeccy szafarze nadzwyczajni Komunii św. są wsparciem dla kapłanów, zwłaszcza jeśli chodzi o przynoszenie Komunii chorym. Ta posługa daje Kościołowi możliwość otoczenia bezpośrednim wsparciem ludzi chorych czy starszych. Posługa świeckich szafarzy jest nową formą ewangelizacji.
        Ks. Proboszcz przedstawił finanse parafii, wykazał na jakie cele i jakie kwoty są przeznaczane. Na dzień dzisiejszy parafia nie jest zadłużona.
        Na zakończenie spotkanie wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Akompaniował nam na pianinie ks.Proboszcz.

Dziękujemy ks. Proboszczowi za gościnę
członkowie Rady Parafialnej
Szczęść Boże!

H.H.

(Fotoreportaż jest dostępny w naszej galerii.)

ARCHIWUM


Aktualności 2011


Aktualności 2010


Aktualności 2009


Aktualności 2008




Webmaster